Topuk Kırığı Nedir?

Topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucu oluştuğu için kişi ciddi bir ağrı hisseder ve bunun üzerine uzmana görünme ihtiyacı duyar. Ağrının topuk kırığı olduğu röntgenle anlaşılır. Fakat bu kadar belirtili olmayan şekli de vardır. Örneğin; uygun olmayan ayakkabılarla koşu gibi sportif faaliyetler sonucu, stres kırığı dediğimiz topukta oluşan stres kırığı sonucu da ortaya çıkabilir.

Stres kırıkları çok sinsidir ve o kadar bariz bir ağrı olmaz başlangıçta ama zaman zaman ortaya çıkar ve giderek daha stabil hale gelir ağrı. Topukta oluşan ağrı kesinlikle ihmal edilmemelidir ve en kısa sürede uzmana görünmek gerekir.

Stres kırığının kesin tanısı röntgenle değil, MR aracılığıyla anlaşılmaktadır.

Topuk Kırıkları Ne Kadar Sürede İyileşir

Topuk kırığı ortopedistlerin tedavi etmekte zorlandıkları konulardan bir tanesidir. Çünkü bugün için topuk kırığının ideal tedavisi ameliyattır. Komplikasyonlarından dolayı geçmiş zamanlarda ameliyattan kaçınılıyordu. Günümüzün erişmiş olduğu teknoloji ile ve uygun teknikle yapılan ameliyatlarla artık günümüzde rahatlıkla tedavi edilebilir hale gelmiştir.

Herhangi bir kemiğin kaynaması ortalama 6 haftadır. Topuk kemiğinin kaynaması da en az 6 ile 12 hafta arasında sürebilir.

Topukta oluşan basit kırıklar 6 haftada kaynamaktadır. Fakat ciddi kırıkların kaynaması topuk kırıklarında 3 aya kadar  bile sürebilir.