Topuk Ağrısı ve Tendinitler Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk ağrısı ve tendinitler aşırı kullanım veya aşırı kilo nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır. Tendinitler, tendon uçlarında oluşan, halk arasında iltihap olarak da bilinen yangılardır. Ancak bu yangılar enfeksiyonel değildir.

Orta yaşın üzerindeki kilolu kadınlarda daha sık görülür. Basma bozuklukları olan bireylerde de bu ağrı ve tendinitler daha sık görülebilir. Bu durum çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle topuk bölgesindeki ağrının iyi araştırılması gerekir. Romataid artrit, gut haslığı, haglund hastalığı ve Plantar Fasiit gibi rahatsızlıklar da hastalarda topukta ağrı durumuna neden olabilir.

Topuk Ağrısı ve Tendinit Tedavisi

Tedavi yöntemlerinde genellikle cerrahi müdahaleler ikinci plandadır. Oluşan rahatsızlıkların fizik tedavi yöntemleri, buz uygulamaları, egzersizler, ayakkabı modifikasyonu ve yürüme analizine göre kişiye özel hazırlanan tabanlıklar ile tedavisi yapılabilir. Bununla birlikte bazı biyolojik enjeksiyonlar da topuk ağrısı ve tendinit tedavisinde kullanılabilir. Cerrahi dışı tedavilerin yetersiz olması durumunda tedavi ameliyat ile yapılır.