Tarak Kemiğinin Kısalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarak Kemiğinin Kısalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarak kemiğinin doğumsal kısalığı kendini nasıl gösterir?
Ayak tarak kemiklerinin doğumsal olarak kısa kalması kendisini parmak kısalığı ile gösterir. Bu durumda kısa görülen parmak aynı zamanda diğer parmaklar üzerinde çıkıntılı olarak izlenir.

 

Tarak kemiğinin kısalığı neden oluşur?
Genellikle doğumsal bir anomali olarak görülmektedir. Bunun yanında Down sendromu gibi çeşitli sendromlar ve travma ile ilişkili olarak metatars kısalıkları gelişebilir.

Tarak kemiği kısalığı ne gibi şikayetlere neden olur?
Parmak kısalıkları kozmetik problemlere neden olmakla birlikte kısa parmağın yukarıda durmasına bağlı ayakkabı kullanımında zorluk ve parmak üzerinde ağrı şikayeti görülebilir. Bunlara ek olarak ayak tabanındaki yük dağılımının bozulması ayak tabanında nasır oluşumu ve yürümede zorlanmaya yol açabilir.

 

Tarak kemiği kısalığı tanısı nasıl konulur?
Öykü ve fizik muayene ile tanı koyulmakla birlikte kısalığın miktarını değerlendirme amaçlı olarak ayakta basarak çekilen röntgenler kullanılır.

Tarak kemiği kısalığı tedavisinde ne yapılır?
Tarak kemiği kısalığına bağlı şikayeti olan hastalarda ayakkabı modifikasyonları ile ağrı şikayeti kontrol edilebilir. Bunun dışında kısalığın ortadan kaldırılması ancak cerrahi müdahale ile olabilir. Bu amaçla kısalığın miktarına göre akut uzatma veya eksternal fiksatör ile tedrici uzatma uygulanabilir. Cerrahi planlamasını yaparken kısalık miktarı, hastanın yaşı, mesleği gibi faktörler göz önüne alınarak bir planlama yapılır.

Call Now Button
×