Stres Kırığı Nedenleri ve Tedavisi

Stres Kırığı Nedenleri ve Tedavisi

 

Stres kırıkları, herhangi bir darbe ve travma olmadan, ayak bileği çevresinde aşırı yüklenmeye bağlı olarak ortaya çıkan kırık türüdür. Stres kırıkları, diğer kırık türlerinden farklı olarak, bir anda değil zaman içerisinde ortaya çıkar ve ağrı ile belirti verir.

Stres Kırıkları Nedenleri

Stres kırıkları, ayaktaki basış problemlerine bağlı olarak oluşabilir. Hastada dışa basma sorunu olması durumunda, hastanın uygun tabanlık kullanması stres kırıklarının önlenmesini sağlayabilir. Bununla birlikte hastanın kilosuna dikkat etmesi ve hem günlük hayatında hem de spor aktiviteleri sırasında uygun tabanlık kullanımı önem taşır.

Hastalarda herhangi bir basma bozukluğu olmadan da stres kırıkları ortaya çıkabilir. Basış bozukluklarına bağlı olmayan stres kırıkları nedenleri şöyledir:

  • Aşırı kilo,
  • Uygun olmayan ayakkabıların uzun süre kullanımı,
  • Uzun süre ayağın basış şeklini değiştiren zeminlerde yürüme,
  • Uygunsuz antrenman tekniği veya antrenman zemini

Stres Kırığı Tedavisi

Stres kırıkları tedavisine hasta detaylı olarak muayene edildikten sonra karar verilir. Stres kırığının evresine bağlı olarak ameliyat dışı yöntemler ya da cerrahi tedaviler uygulanır. Bazı hastalarda alçı, bot kullanımı ve tabanlıklı spor ayakkabı kullanımı gibi cerrahi dışı tedaviler yeterli olmakla birlikte, bazı hastaların ameliyatla tedavi edilmesi şarttır.