Nörolojik Ayak Deformasyonları

Nörolojik Ayak Deformasyonları

Nörolojik Ayak Deformasyonları

Bu videomda sizlere Nörolojik Ayak Deformasyonları ve Tedavi Yöntemleri hakkında detaylardan bahsettim.

Ayak problemlerine daha doğrusu ayak deformasyonlarına en sık neden olan hastalıklardan bir tanesi nörolojik hastalıklardır. Buna nörolojik ayak deformasyonu denir. Sinir hastalığına bağlı, sinirlerin problemlerine bağlı ortaya çıkan ayak deformasyonlarıdır. Burada kastedilen psikolojik bir problem değildir. Ayağı besleyen sinirlerle ilgili problemlerdir.

Bu ayaktaki sinirlerle direkt ilgili de olabilir daha yukarda omurga kaynaklı omurgadan çıkan sinirlerle de ilgili olabilir. Çok sık karşılaşılan bir problem olmakla birlikte maalesef halk arasında ve birçok doktorlar arasında da çaresi yokmuş gibi lanse edilmektedir.  Halbuki bu kas dengesizliği ve bu ayak deformasyonu özellikle uygun zamanda müdahale edildiği zaman en azından ayağın düzgün basar ve düzgün yürür hale getirilmesi sağlanmaktadır. Zeminde bir nörolojik hastalık varsa normal bir ayak haline getirmek mümkün değildir. Ama yamuk basan bir ayağı düzeltmek, düzgün basar hale getirmek mümkündür. Bu da hayat standardını artırmak adına çok önemli bir kazançtır.

Bu ayak deformasyonlarında kemiklerde düzeltme yapılır ve kaslarda transfer denilen işlem yapılır.  Yani çalışmayan kasların yerine çalışan kaslar transfer edilerek iki ameliyat aynı anda yapılır. Böylece kas transferi ve kemik düzeltme ameliyatları aynı anda yapılmaktadır. Bunlar zahmetli çok özel bilgi ve tecrübe gerektiren ameliyatlardır. Uygun ellerde yapıldığı zaman çok iyi, çok yüz güldürücü ameliyatlardır. Onun için hastaların bundan korkmamaları gerekir. Özellikle CMT denilen nörolojik hastalık veya Poliomyelit denilen çocuk felci gibi nörolojik hastalıklardan sonra ortaya çıkan ayak deformasyonlarını düzgün hale getirmek gayet mümkündür. Son derece başarılı sonuç alınabilmektedir.