Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtıkları Nedenleri

Vücudumuzun en sık yaralanan bölgelerden birisi de meniskuslerimizdir. Meniskusler diz bölgesinde en büyük iki kemiğin kesiştiği noktada ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Dizde yükün taşınması,birçok yöne dönme hareketinin yapılabilmesi, femur (uyluk kemiği) ve tibia (kaval kemiği) arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevler de rol oynarlar.

Futbol gibi karşılıklı temas sporlarında dizin dönmesi,ani hareketlerde meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alınması sonrasında menisküsler yırtılabilir. Sporcularda bu yaralanmalara ön çapraz bağ(ÖÇB) yaralanmaları da eşlik edebilir. İleri yaş grubunda ise meniskusler herhangi bir travma olmaksızın dizde gelişen dejenerasyon ve kıkırdak hasarına bağlı olarak yırtılabilirler.

Belirti ve Şikayetler

Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devem edebilir yada günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğinde şikayetler oluşur. Şikayetler 24-48 saat içerisinde gelişir.

 • Dizde gerginlik ve şişlik
 • Eklem hareket açıklığında azalma
 • Dizde sıvı toplanması
 • Meniskusün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma , kitlenme. Bu durum ancak doktorunuzun yapacağı bir manevra ile düzelebilir.

Tanı

Doktorunuza her şeyin hangi travma ile nasıl başladığını anlatın,doktorunuz çeşitli manevralar ile dizinizi muayene edecektir. Ayırıca tanı için röntgenler ve meniskuslerin görüntülenmesi için MR istenebilir. Dizin kilitli kaldığı durumlarda artroskopik muayene önerilebilir. Meniskus yırtıkları birkaç tipte olabilir.

 • Sporcularda dönme sonrasında oluşan dikey yada kova sapı tarzında yırtıklar,
 • Genç atletlerde sürekli tekrarlayan tipte travmalar sonrası koşma gibi oluşan radial yada gaga tarzında yırtıklar
 • Yaşlılarda kıkırdak bozulmasına bağlı oluşan horizantal yada iç taraf yırtıkları sayılabilir.

Menisküs Tedavisi

Meniskus yırtıklarının başlangıç tedavisi RİCE olarak kısaltılmış protokoldür

 • Rest (istirahat)
 • İce (buz uygulaması)
 • Compressıon (bası uygulaması ,bandaj gibi)
 • Elevatıon (dizin yukarı alınması) şeklinde özetlenebilir

Bu tedavinin takibinde dizde kilitlenme ve kronik yakınmalar gibi şikayetler gelişmez ise tedavi istirahat süresi boyunca sürer ve biter. Meniskusün sadece 1/3 dış (eklem kapsülüne yakın) bölümünde kan dolaşımı vardır. Bu bölgelerdeki yırtıklarda , meniskus kendi beslenmesi sayesinde yırtığın tamirini sağlar. 2/3 iç bölgede ise tam bir tamir olmaz. Yinede her zedelenmiş meniskus bulgu verecek diye bir kural da yoktur.

Cerrahi tedavi meniskusün iyileşemediği ve şikayetler oluşmaya devam ettirdiği zamanlarda planlanmaktadır. Yırtık ve şikayete neden olan meniskus yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olur. Genç, aktif yaşam süren kişilerde meniskus yırtıklarının ameliyat edilmesi önerilir. Yırtığın tipine, eşlik eden başka bir patoloji olup olmaması,hastanın yaşına göre doktorunuz uygun tedaviyi, planlayacaktır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon, tedavinin önemli bir parçasıdır.

Yorum Ekle

Call Now Button
×