Halluks Rigidus Ve Tedavi Yöntemleri

Halluks Rigidus Ve Tedavi Yöntemleri

Halluks Rigidus; başparmak ile 1. tarak kemiği arasında yer alan eklemin tutulduğu dejeneratif eklem hastalığıdır. Eklemde ağrı ve şişliğe neden olmakla birlikte ilerleyen dönemlerde hareket kısıtlılığına da yol açar. Daha çok ileri yaşlarda gördüğümüz diz ve kalça eklemindeki dejeneratif hastalıktan tek farkı hastanın yaşıdır. Bu hastalık 30’lu yaşlardan itibaren görülebilir.

Halluks Rigidus Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörler hastalığın gelişiminde büyük bir rol oynamakla birlikte basma kusurları, uygunsuz kullanım, eklem hasarına neden olan yaralanmalar, gut ve romatoid artrit gibi romatolojik rahatsızlıklar gelişim sürecinden sorumlu tutulmaktadır.

Hastalığın erken dönemlerinde başparmak hareketleri ile oluşan ağrı, eklem çevresinde şişlik ve kızarıklık gibi şikâyetlere neden olurken; zamanla ağrı şikâyeti ve eklemde hareket kısıtlılığı artar. Buna bağlı olarak günlük hareketlerde kısıtlanma yanında ayak bileği, diz veya bel ağrılarına neden olabilir.

Halluks Rigidus Tedavi Yöntemleri

Hastalık erken dönemlerinde fizik tedavi, ortez veya kişiye özel tabanlık kullanımı, ağrı kesici ilaçlar ve buz uygulamaları ile takip edilebilir. Buna rağmen şikâyeti devam eden hastalarda ise cerrahi müdahale gereksinimi doğar. Cerrahi planlama hastanın yaşı, beklentileri, hastalığın evresi ve radyolojik bulgular ışığında yapılır.