Diz Protezi

Diz Protezi

blank

Enjeksiyon, fizik tedavi, ilaç tedavisi benzeri tüm ameliyat gerektirmeyen tedavi yolları uygulanmış ama şikayetleriniz geçmiyor ise doktorunuz size Diz Protezi ameliyatı önerecektir, bunun sebebi diz ekleminiz bozulmuş, ağrılı ve hareketi kısıtlanmış ve ameliyat olmadan düzelme imkanı olmamasıdır.

Diz protezinin uygulanmasına neden olan bir çok etken vardır. Artroz/ Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) diz protez cerrahisinin en sık nedenidir. Bir çok kişide aynı zamanda dizilim bozukluğu mevcuttur. Bu pozisyonlarda kemiklerin uç kısımlarını kaplayan kıkırdak doku yıpranır ve bir süre sonra tamamen kaybolarak kemikler birbirlerine sürtünürler ve kemik dokuda şekil değiştirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve şiddetli ağrı duyulmasına neden olurlar. Diz eklemi bozulmasının diğer nedenleri romatoid artrit, diz kırık ve çıkıkları, uzun süre aşırı spor aktiviteleri ve ağır iş olabilir. Bazı insanlarda eklem kireçlenmesi gelişimine irsi olabilir.

Diz protezi ameliyatı 45 ile 90 dakika arasında değişen sürelerde gerçekleştirilir. Ameliyat diz ekleminizin ön tarafında yapılan bir kesi ile başlar, hasarlı dokularınız çıkartılır ve uygun ölçülerdeki Protez özel kemik çimentosu ile yerleştirilir veya üzerlerini kaplayan özel kaplama ile örtülür. Bu işlem tamamlandıktan sonra, diz ekleminin normal hareketlerini yapabildiği tesbit edilerek ameliyata son verilir.

Ameliyatınız spinal veya epidural anestezi şeklinde veya genel anestezi altında sizi uyutarak gerçekleştirilecektir, size en uygun anestezi şekline genel sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra karar verecektir.

Ameliyatın ertesi günü, hasta yürüteç veya koltuk değneği desteği ile ayağa kaldırılarak yürütülecek ve fizyoterapist eşliğinde egzersizlere başlanacaktır. Ameliyattan sonra normal şartlarlarda 4 gün sonra evinize çıkartılacaksınız. Koltuk değneği desteği ile yürümeniz 2-4 hafta arasında tamamlanacak ve ameliyattan 2 hafta sonra doktorunuz ilk kontrolunuz için sizi muayenehanede kabul edecektir.

blank
blank