Diyabetik Ayak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik Ayak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

diyabetik ayak nedir nasıl tedavi edilirDiyabet sinir, damar ve bağışıklık sistemini etkileyen ve vücudun farklı bölgelerinde birtakım komplikasyon ve hasarlara neden olabilen bir sistemik hastalıktır. Bu hastalık ayak bölgesini de etkileyerek burada yara, his kaybı, enfeksiyon ve birtakım kırık çıkıklara neden olabilmektedir.

Diyabetik ayakta birtakım yaralar ve kemik problemleri oluşabilmektedir. Bu kemik problemlerinin başında Charcot ayağı gelir. Charcot ayağı hastalığında kemik ve eklemlerde parçalanma söz konusudur. İlk evrelerdeki belirtisi şişlik ve kızarıklıktır.

Hastalığın net bir şekilde teşhisi konduktan sonra alçılama tedavisi ve ayağı yük bindirmeme tedavisi yapılmaktadır. Hastaların bir süre boyunca basmadan ve ayağa yük bindirmeden, koltuk değneği gibi desteklerle hareket etmesi istenir. Bunun ardından yapılması gereken ayağın düz basmasını sağlamaktır. Eğer bu süreçte ayakta deformasyon ortaya çıkarsa ameliyatla bu durum düzeltilmeye çalışılır. Ayakta ortaya çıkan yaralar ise çok ciddi yara tedavisi gerektiren durumlardır. Bu yaraların dikkatli bir şekilde takip edilerek gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde; diyabetik ayaktaki komplike problemler doğru yöntemler uygulandığında ve hasta dikkat edilmesi gereken hususlara uyum gösterdiğinde gerekli tedavinin uygulanması ile uzuv kaybının önüne geçilebilmektedir.