Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT CNN Türk’te Ayak Bileği Sorunları Hakkında Bilgi Veriyor

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT CNN Türk’te Ayak Bileği Sorunları Hakkında Bilgi Veriyor

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT CNN Türk’te Ayak Bileği Sorunları Hakkında Bilgi Veriyor.

Ayak Bileği Ağrıları

Ayak bileği sorunları ve ağrının çeşitli nedenleri olabilir. Kıkırdak özelinde incelendiği zaman genellikle travma sonucunda oluşmaktadırlar. Günlük hayatta yaşanan bir ayak burkulması, 3 ay sonra geçmeyen bir ağrı şeklinde insanın karşısına çıkabilir. Önemsenmeyen ağrılar daha sonra kıkırdak problemi olarak geri dönebilmektedir.

Kıkırdak problemleri en sık travma sonucunda görülmektedir. Bazen metabolik problemler sonrasında bünye kıkırdak problemi yaratabilmektedir. Ayak bileğinde basma bozuklukları, dışa veya içe basma bozuklukları da kıkırdak problemine yatkınlık oluşturmaktadır. Ayak bileğindeki bir problem dizi, kalçayı ve beli etkileyebilir ve buralarda ağrıya neden olabilir.

Ayak Bileğinde Kıkırdak Problemi

En sık görülen kıkırdak problemlerinden olan sınırlı bir bölgedeki bir kıkırdak problemine osteokondral lezyon denir. Böyle bir problem varsa artroskopik cerrahi birinci seçenektir. Ayak bileği eklemine 2 delikten girilerek kıkırdaklara müdahale edilir.

Fiberoptik cihazlarla lezyonun büyüklüğü tespit edilir ve lezyonun diğer çevre dokularına zarar vermeden çıkarılması hedeflenmektedir. Bu çıkarıldığı zaman kemiğin içinde yaklaşıl 1 santimetreküp boşluk kalır ve çatısı boştur. Eğer bu büyüklük olarak 1 santimetreyi geçmiyorsa bu şekilde bırakılabilir.

Kişinin kendi kök hücresi gelerek orayı doldurur ve bu da tedavi için yeterli olmaktadır. %85 civarında başarı söz konusudur. Bu işlem ortalama 30-45 dakika sürmektedir. Fakat lezyonlar her zaman bu şekilde sınırlı olmayabilir.

1 santimetreden büyük lezyonlarda ölü kemik ve kıkırdak dokusu çıkarıldıktan sonra zeminin doldurulması gerekir. Sonrasında kıkırdak nakli olarak bilinen yöntem uygulanmaktadır.

Günümüzde uzun süredir kullanılmakta olan dizden alınan kıkırdağın yanı sıra biyolojik yöntemler tercih edilmektedir. Kök hücre bakımından zengin olmasından dolayı kişinin kalçasından alınan kemikle doldurulması ve daha sonra çatısının kıkırdak yerine geçen özel membranlar ile kapatılmasını ifade eder.

Bu membranlar aynı zamanda hücre ile birleştirilebilmektedir. Buradaki amaç ise kıkırdağa en yakın dokuyu elde etmektir. Kıkırdağın kendini yenilemesi diye bir şey söz konusu değildir.

Artroskopik yöntem sayesinde hastaya daha sonra alçı uygulanmamaktadır. Hastanın hareketleri serbest olmaktadır. Fakat lezyon büyükse bir süre basmaması gerekmektedir.

Ortalama 2 ile 4 hafta arasında, bazen çok büyük lezyonlarda 6 hafta basılmayan durumlar olabilmektedir. Ortalama süre ise 2-3 haftadır. Sonrasında hasta basmaya başlamaktadır. 3 aydan sonra yüzde yüze yakın randıman almaya başlanmaktadır.

Bu sorun en çok hangi meslek gruplarında görülür?

Ayak bileği sorunları aslında her meslekte görülebilir. Daha çok sporcularda, ayakta basma bozukluğu olanlarda ve travma geçirmiş olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Ayak Bileğinde Kireçlenme ve Ayak Bileği Protezi

Ayak bileği eklemindeki kıkırdak problemi yaygın olursa buna kireçlenme denir. Dizde ve kalçada gelişen kireçlenmelere bağlı olarak protez tedavisi uygulanabilmektedir.

Ayak bileğinde kireçlenme tedavisinde bugüne kadar uygulanan altın standart sabitleme yani dondurma yöntemidir. Ayak bileğinde sabitleme ve dondurma yönteminde sakat kalma söz konusu değildir.

Düzgün yapıldığı takdirde hastanın düzgün ve ağrısız basmasını ve yürümesini sağlar. Günümüzde artık ayak bileği sabitleme tek seçenek değildir. Artık ayak bileği protezi vardır.

Ancak protez her kişiye uygulanmaz. Ayak bileği protezinin yapılabilmesi için belli kriterler bulunmaktadır. Uygun vakalarda ayak bileği protezi de başarıyla uygulanabilmektedir.