CMT (Charcot Marie Tooth) Hastalığı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

CMT (Charcot Marie Tooth) Hastalığı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

CMT (Charcot Marie Tooth) Hastalığı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?CMT (Charcot Marie Tooth) Hastalığı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Halk arasında CMT olarak bilinen Charcot-Marie-Tooth  hastalığı yaygın görülen sinirsel bir hastalıktır. Bu hastalıktaki esas konu kas dengesizliğidir. Doğuştan olan fakat 7-8 yaşlarından itibaren yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan ilerleyici bir kas dengesizliğidir. Kaslardaki dengesizliğe bağlı olarak ayak zaman içerisinde yamulur. Ayağın hem kavisi artar hem de hasta ayak dış kenarı üzerinde yürümeye başlar. Halk arasında maalesef yanlış bir inanış vardır. Sakın elletme sakat kalırsın şeklinde yanlış bir inanış vardır. Halbuki uygun zamanda yapılan müdahalelerle bunun ilerlemesi önlenebilir ve ayak düzgün hale getirilebilir. Hastalık çok ilerledikten sonra bunu düzeltmek çok daha zor olmaktadır.

Bu hastalıktaki problem kas dengesizliği olduğu için kas transferi yapılır. Kemiklerde deformasyon başladıysa deformasyonun tipine göre kemikler kesilip düzeltilir veya bazı eklemlerde sabitleme yapılır. Bunlar aslında uygun zamanda yapıldığında son derece yüz güldürücü ameliyatlardır. CMT hastalığı, iki ayağı da tutabilen bir hastalıktır. Bu genellikle ailesel bir hastalıktır ve ailenin diğer bireylerinde de görülebilmektedir. Halk arasındaki yanlış inanış hastalığın tedavi edilmesindeki büyük engel teşkil etmektedir.