Ayakta Dondurma (Sabitleme) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

blank

Ayakta Dondurma (Sabitleme) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayak problemlerinde, özellikle ayak deformasyonlarında halk arasında dondurma denilen sabitleme ameliyatları sıklıkla uygulanmaktadır. Sabitleme demek eklemleri birbirine birleştirmek,kemik kemiğe kaynatmak demektir.  Eğer eklemde bir kireçlenme varsa, kireçlenmeye bağlı ağrı varsa veya ayakta ileri derecede rijit denilen deformasyon varsa bu sabitleme ameliyatı yapılır.

Ayak, stabil olması gereken bir yapıdır. Ayakta,  bir iki tane değil ayak bileği haricinde 29 tane eklem vardır. Böyle olduğu zaman gerekli durumlarda birkaç eklem sabitlenmekten çekinilmez.  Ayağın yük taşıyabilmesi için stabil olması gerekir. Leonardo da Vinci’nin seneler önce söylediği gibi ayak çok muhteşem bir mimari yapıdır. Fakat bu mimari yapı bozulmaya başladığı zaman da insanın hayat standardı ciddi bir şekilde düşer. Onun için bu mimari yapıyı tekrar eski haline, en azından eskisi kadar normal olmasa bile ağrısız bir şekilde yük taşıyabilir hale getirmek için bazı eklemler gerektiği zaman sabitlenebilir.

ayak bileğinde dondurma ameliyatı

Bu ameliyat, ayağın stabil olması ve ağrısız yürümeyi sağlamak amacıyla yapılan bir işlemdir ve korkulmaması gerekir. Burada sabitlenen eklem sayısı çok önemlidir. Genellikle bir ayakta 3 eklemden fazlası sabitlenmez. Eğer bu 3 eklemi geçmiyorsa zaten korkulacak hiçbir şey yoktur. Bazen de gerekli durumlarda 4-5 ya da daha fazla eklemin de sabitlendiği olabilmektedir. Öyle durumlarda bile hasta eskisinden çok daha rahat bir hale gelir. Dolayısıyla ayak bileğindeki dondurma ameliyatlarından korkmamak gerekir. Ancak şu faktörün göz ardı edilmemesi gerekir. Bu çok bilgi,tecrübe ve sabır gerektiren bir teknik olduğu için burada doktorun tecrübesi,bilgisi ve yönlendirmesi çok önemlidir. Uygun ellerde yapıldığı zaman bu ameliyattan korkmamak lazım demek daha doğru olacaktır.

Latest Posts

Call Now Button
×