Ayakbileği Kıkırdak Yaralanmaları

blank

Ayakbileği Kıkırdak Yaralanmaları

Ayak bileği eklemi tibia ve talus kemikleri arasında yer alır. Bu bölgede kıkırdak yaralanmaları ile en sık talus yüzeyinde karşılaşılır. Bu yaralanmalar sıklıkla burkulma veya kırıklar gibi travmatik olaylar sonrasında oluşurlar. Ancak genetik faktörler, basma bozuklukları gibi faktörler de kıkırdak yaralanmalarının oluşmasında rol oynar.

Ayakbileği Kıkırdak Yaralanmaları Belirtileri

Talusun kıkırdak yaralanmaları sinsice ilerleyebilir ve şikayetlerin ortaya çıkması burkulma sonrasında aylar içerisinde olabilir. En sık şikayet ayak bileğinde ağrı olmakla birlikte kilitlenme, eklem çevresinde şişme gibi şikayetlerle de karşılaşılabilinir. Tanı için muayene ve röntgen yeterli olabilmekle beraber lezyonun daha detaylı değerlendirilmesi amacıyla manyetik rezonans veya bilgisayarlı tomografi gibi ileri görüntüleme tekniklerine başvurulması gerekir.

Ayakbileği Kıkırdak Yaralanmaları Tedavisi

Talusun kıkırdak yaralanmalarında tedavi hastanın şikayetleri, şikayetlerin başlangıç süresi, lezyonun büyüklüğü gibi faktörler ışığında planlanır. Konservatif tedavi ile şikayetleri kontrol edilemeyen hastalarda cerrahi müdahale genellikle gerekli olmaktadır.

Call Now Button
×