Ayak Sağlığımız Hangi Sebeplerle Bozulmaktadır?

Ayak Sağlığımız Hangi Sebeplerle Bozulmaktadır?

Ayak Sağlığımız Hangi Sebeplerle Bozulmaktadır?

Ayak sağlığını bozan birçok neden vardır. İlk etapta akla gelenler sıralandığında:

Genetik kodlama bunların başında gelir. İnsanın genetik kodlarında böyle bir durum varsa ileride ayak problemiyle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bunun dışında sonradan oluşabilecek kilolu olmak, aşırı kilo, veya kadınlarda görülen kadın ayakkabıları problemi olan yani yüksek topuklu dar burunlu ayakkabıların yol açtığı ağrı ve deformasyon gibi problemler bulunmaktadır. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar. Diyabet gibi, gut gibi, romatoid artrit gibi hastalıklar. Aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi bazı alışkanlıklar bunların arasında sayılabilir.

Bunların dışında en çok karşılaşılan problemlerden biri de travma sonrası oluşan ayak problemleridir. Bunun içinde spor travmaları da geçirilmiş kırıklar da sayılabilir. Eskiden geçirilmiş her türlü kırık çıkık veya ayak burkması gibi problemler bunların arasında bulunurlar.

Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımızın sağlığı için öncelikle uygun ayakkabı giyimine, spor yaparken kullanılan ayakkabının o spora uygun olmasına ve ayak bakımına dikkat etmeliyiz. Aşırı kilo, gut, romataid artrit ve diyabet gibi hastalıklarda ise uzman hekim tarafından hastanın durumuna göre uygun tedavi planlanmalıdır.

Sağlıklı bir hayat ve uzun süre ayakta kalabilmek için ayak sağlığımıza dikkat etmeliyiz.