Ayak Bileği Kıkırdak Problemleri – Video

Ayak Bileği Kıkırdak Problemleri – Video

Ayak Bileği Kıkırdak Problemleri

Bu videomda ayak bileği kıkırdak problemleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Ayak bileği kıkırdak problemleri oldukça sık görülen problemlerdendir. Bu problem, Talus denilen kemiği kaplayan kıkırdak dokusunun harabiyetidir. Bu eğer eklemde yaygın olursa halk arasında kireçlenme olarak bilinen dejeneratif artrit oluşur. Ancak daha sık görülen lokal lezyonlardır. Yani bu kemiğin üzerindeki kıkırdakta sınırlı alanlarda dejenerasyon, hasar görülmesidir. Bunlara aynı zamanda osteokondral lezyon da denir.

Bunlar eğer büyüklük olarak 1 santimetreyi aşmıyorsa günümüzde altın standart tedavi bunların artroskopik yani kapalı yöntemle tedavisidir. Fakat 1 santimetreyi aşan problemlerde bunları mutlaka doldurmak gerekir. Zeminini ve içini doldurmak gerekir. Bunu da günümüzde yine altın standart, diz yerine daha çok kalça kemiğinden alınarak doldurulmasıdır. Çatısı da özel birtakım kıkırdak yerine geçen malzemelerle kapatılır. Bu çatıya hücre de eklenebilir. Kök hücre denen materyal eklenebilir.

Böylece oluşan doku kıkırdağa daha çok benzer hale gelir ve daha sağlıklı sonuç alınır.  Burada kıkırdak problemlerinde, büyük problemlerde büyük lezyonlarda, bunlar ful- artroskopik olarak yani kapalı yöntemle %95 civarında tedavi edilebilir.

Ful-artroskopik yöntemle çok daha iyi sonuç alınmaktadır. Artık kemiğin kesilmesi ile yapılan ameliyatların sayısı oldukça azalmıştır. 10 hastanın en fazla birinde kemik kesilerek ameliyat yapılmaktadır. Onun dışında tamamen artroskopik yöntemle çok iyi sonuçlar alınmaktadır.