Ayak Bileği İnstabiliteleri

blank

Ayak Bileği İnstabiliteleri

Kronik ayak bileği instabiliteleri ayak bileğinde tekrarlayan burkulma ve boşalma ile kendini gösterir. Genellikle tekrarlayan ayak bileği burkulmaları sonrasında oluşur ve zaman içerisinde yürüme gibi günlük aktiviteler esnasında da burkulma gelişebilir. Kronik ayak bileği instabilitesi olan hastalar genelde spor esnasında oluşan tekrarlayan ayak bileği burkulmalarından, şişlik, ağrı ve hassasiyetten şikayetçi olurlar. Tedavi edilmemiş vakalarda ilerleyen dönemlerde ayak bileğinde ilerleyici ağrı ve eklem hasarı da bu şikayetlere eşlik edebilir.

Ayak Bileği İnstabiliteleri Nedenleri

Kronik Ayak bileği instabilitesinin en sık nedeni tedavi edilmeyen veya uygun tedavi edilmemiş ayak bileği burkulmalarıdır. Tanı için hikaye ve detaylı bir fizik muayene çoğu zaman yeterli olmakla birlikte, eşlik edebilecek yaralanmaların tespiti amacıyla radyolojik görüntüleme gibi ilave tetkiklere ihtiyaç duyulabilir.

Ayak Bileği İnstabiliteleri Tedavisi

Bu tip yaralanmalar fizik tedavi ve uygun breys kullanımı ile tedavi edilebileceği gibi bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Hasta ihtiyaçları, yaralanmanın ciddiyeti, eşlik eden yaralanmalar ve hastanın aktivite seviyesine göre uygun tedaviye karar verilir

Latest Posts

Call Now Button
×