Ayak Bileği Eklem Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Bileği Eklem Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Bileği Eklem Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda ayak bileği eklem kireçlenmesi nasıl tedavi edilir? sorusunu inceleyeceğiz. Ayak bileğinde eklemleri, diz ve kalça eklemlerine oranla 10 kat daha kuvvetli olduğundan ayak bileği kireçlenmesi vakaları, diz ve kalça kireçlenmesine oranla daha az görülür. Ayak bileği protezi ve ayak bileği sabitleme operayonları gelişmiş cerrahi yöntemler sayesinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Ayak Bileği Protezi

Ayak bileği eklem protezi, genellikle ileri yaştaki hastalar için uygundur. Ayak bileği protez ameliyatı ortalama 2-3 saat sürer ve ameliyattan sonra hastalar ağrı ve acı hissi olmadan yürümeye başlayabilir. Ayak bileği kireçlenmesi, harekette kısıtlılığa ve yürüme esnasında şiddetli ağrıya neden olduğundan, hastaların gecikmeden tedavi olması önemlidir.

Ayak Bileği Dondurma

Ayak bileği dondurma operasyonunda, vidalar ya da plak ile ayak bileği eklemi sabitlenir. Ayak bileği ekleminin 90 derecelik pozisyonda sabit hale getirilmesiyle yapılan cerrahi işlemden sonra hastalar rahatlıkla yürüyebilir. Artroskopik olarak yapılan ayak bileği sabitleme operasyonunda iyileşme süresi çok daha hızlıdır. Ancak hastanın ayak bileği dondurmaiçin artroskopik cerrahiye uygun olup olmadığına doktor tarafından karar verilir. Ayak bileği dondurma operasyonundan sonra hastaların daha rahat ve kolay yürüyebilmesi için ayakkabı seçimine dikkat etmesi de önemlidir.

Bazı hastalarda ayak bileğindeki ağrı, önceden kırılmış ve yanlış kaynamış kemik nedeniyle oluşabilir. Şiddetli ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olabilen bu durum detaylı röntgen analizinde fark edilerek yanlış kaynamış kemik düzeltilebilir. Böylece hastanın protez ya da dondurma ameliyatı olmasına gerek kalmaz. Bu açıdan detaylı tetkikler yapıldıktan sonra ayak cerrahisi alanında uzman olan doktorlar tarafından tedavi yöntemine karar verilmesi büyük önem taşır.