Ayak Bileği Ekin Deformitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayak Bileği Ekin Deformitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayak bileği ekin deformitesi nedir?

ekin deformitesi

Ayak bileğinin yukarıya doğru çekilerek nötral pozisyona getirilememesi ekin deformitesi olarak tanımlanır. Baldır kasları ve/veya tendonlarındaki gerginlik, ayak bileği ön yüzünde eklem kapsülündeki kalınlaşmalar veya bu bölgedeki kemik çıkıntıları ekin deformitesinin başlıca nedenleridir.

Ekin kontraktürü hangi nedenlere bağlı olarak gelişir?

Ayağa yük verilmesini uzun süre engelleyen rahatsızlıklar (yoğun bakımda takip veya yatağa bağımlı kalınması gibi), ayak veya ayak bileği travmaları sonrasında ayak bileğinin uygunsuz pozisyonda uzun süre hareketsiz bırakılması, ayak bileği çevresi kas güçlerinde dengesizliğe neden olan sinir sistemi rahatsızlıkları veya travmatik sinir yaralanmaları ekin deformitesi gelişiminden sorumlu olan başlıca faktörlerdir. Bunlara ek olarak bazı hastalarda doğuştan itibaren baldır kaslarında gerginlik izlenebilir.

Ekin kontraktürü ne gibi şikayetlere neden olur?

Ayak bileğinde hareket kısıtlılığı en sık karşılaşılan şikayettir. Bunun yanında yürüme şeklinde bozulmaya neden olur ve zaman içerisinde tarak kemikleri altında ağrıya (metatarsalji), ayak önünde nasırlaşma ve ülser oluşumuna, ayak – ayak bileği çevresinde ağrı ve tendon problemlerine ve ayak – ayak bileği eklemlerinde aşınmaya neden olabilir.

Ekin kontraktürü nasıl tedavi edilebilir?

Tedaviye öncelikle fizik tedavi, germe egzersizleri ve AFO gibi çeşitli ortezlerin kullanılması ile başlanır. Ancak bu tedaviye rağmen şikayetlerin devam etmesi durumunda cerrahi müdahale ihtiyacı ortaya çıkabilir. Yapılacak olan tedaviye kontraktür gelişimine neden olan faktörler ve muayene bulguları ışığında karar verilir.