Ayak Bileği Ameliyatı Öncesi

Ayak Bileği Ameliyatı Öncesi

Ameliyat Öncesi Periyod – Ameliyata Hazırlama

Ameliyatınız sonrasında ortalama 1 ile 3 gün arasında hastanede yatışınız gerekli olacaktır. Bu süre ameliyat sonrasında veya esnasında lüzum görülmesi halinde uzayabilecektir. Bu süre esnasında size refakat edecek bir kişi için görüşmelere ameliyat öncesinde başlamanızı tavsiye ederiz. Ameliyathaneye giriş ve ameliyat sonrasında yatağınıza alınmanıza kadar geçecek süre 3 ile 8 saat arasında sürebilir.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar

Ameliyat randevunuzun verilmesi sonrasında ameliyata hazırlık konusunda nasıl davranacağınıza yönelik bir bilgilendirme sizlere verilecektir.

Ameliyat Sonrasında Evde Yardım İçin Planlama

Ameliyat sonrasında evde günlük aktiviteleriniz esnasında sizlere yardımcı olacak birini ameliyattan önce ayarlamanız gerekmektedir. Ameliyat sonrasında bir süre alt ekstremitenize (ayağınıza) yük vermenize izin verilmeyebilir. Bu nedenle böyle bir durum ameliyat öncesinde tarafınıza bildirilmiş ise ev içinde gerekli düzenlemeleri ameliyat öncesinde yapmanız önerilir.

Ameliyat Sonrası Evde Kullanılacak Aletlerin Planlanması

Ameliyat öncesi veya taburculuk öncesinde doktorunuz ile görüşerek, ameliyat sonrası dönemde kullanmanız önerilecek cihazların size uygunluğunu değerlendirebilirsiniz.

Anestezi Muayenesi

Kan tahlili, fizik muayene, kalp elektrokardiyografisi (EKG), akciğer filmi gibi testler ameliyat öncesinde yapılarak, Anestezi ve Reanimasyon uzmanı tarafından ameliyat öncesi muayeneniz yapılır ve ameliyata uygunluğunuz değerlendirilir. Gerekli görülmesi durumunda diğer dal hekimleri tarafından da değerlendirilmeniz istenebilir.

Aspirin ve Yangı (enflamasyon) Giderici İlaçların Kullanımının Durdurulması

Bazı ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri anestezi ilaçları veya kanama ve pıhtılaşma sürecini etkileyecekleri için cerrahi prosedür ile etkileşim içine girebilir. Bu nedenle;

-Aspirin ve türevlerini içeren ilaçları ameliyattan 1 hafta öncesinde kullanmayı bırakmanız önerilmektedir.

– Naproksen sodyum (Naprosyn, Apranax veya Cataflam vb.) gibi yangı giderici ve ağrı kesici ilaçları ameliyattan 4 gün önce almayı bırakın.

– Romatoid artrit gibi bir rahatsızlığınız varsa veya hormon içeren ilaçlar (doğum kontrol hapı gibi) kullanıyorsanız doktorunuzu öncesinden bildiriniz.

– ‘Doğal’ veya bitkisel içerikli ilaçları ameliyattan 1 hafta önce kullanmayı bırakınız

– Ağrı kesici kullanma ihtiyacınız olursa parasetamol (parol, aprol vb) veya doktorunuz tarafından reteçe edilmiş bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Sigara İçiminin Durdurulması

Tütün ve tütün içeren ürünlerin ameliyat sonrası istenmeyen durumların (komplikasyon) görülme olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Bu ürünler ameliyat bölgesine olan kan akışını azaltarak kemik ve yara iyileşmesini engelleyebilirler. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası dönemde tütün ve tütün içeren ürün kullanımını bırakma konusunda önlemlerinizi alınız.

Ameliyat Öncesi Açlık

Ameliyat önce en az sekiz (8) saat süre ile herhangi bir katı gıda içecek tüketmemeniz gerekmektedir. Kullanmanız gereken ilaçlarınız olması durumunda; bunların kullanımı ile ilgili ameliyat öncesi hazırlıklar esnasında doktorunuza veya Ansetezi ve Reanimasyon uzmanına danışmanız gerekmektedir.