Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Ameliyatın komplikasyonları nelerdir?

Ayak ameliyatı konusunun en sevimsiz yanı, ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkıp basamamaktır ki bu aslında çok normaldir. Çünkü insanlar ayakları üzerinde yürürler ve tam iyileşmemiş bir ayağa basılırsa komplikasyonlar o zaman ortaya çıkabilir. Onun dışında, tecrübeli bir ayak cerrahı tarafından yapıldığında komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Artık ülkemizde de “ayak ve ayak bileği” konusunda tecrübeli cerrahlarımızın olduğu bilinmelidir.

ayak komplikasyonları

Ayaktaki ortopedik ve travmatolojik rahatsızlıklar için yapılan ameliyatlarda komplikasyon oluşma riski düşüktür. Ameliyat sırasında ya da sonrasında komplikasyon oluşma riskini en aza indirmek için hastaya gerekli tüm tetkiklerin yapılması gerekir. Ayrıca ameliyatın ardından hastaların doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmaları ve yasaklı hareketleri yapmamaları şarttır.

Leonardo Da Vinci ayağı “bir mühendislik harikası ve sanat eseri” olarak tanımlamıştır. Bu sanat eserine gerekli özeni göstermezsek Socrates’in de dediği gibi hayat kalitemiz bozulur, ayağımız yüzünden bir anda tüm yaşamımız etkilenir.