Ameliyat Günü

Ameliyat Günü

Ameliyat Günü Ne Giymeliyim?

Ameliyat için hastaneye gelirken rahat, bol kıyafetler giymeniz daha uygun olacaktır. Yatış sürenize bağlı olarak ilave kıyafet getirmeniz gerekli olablir. Sağlam (ameliyat olmayan)ayağınız için yumuşak, tabanı kaygan olmayan bir ayakkabı ile gelmeniz tercih edilir.

Ameliyat Günü Hastanede Yapılacaklar

Size belirtilen gün ve saatte hastane resepsiyonuna giderek kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Bundan sonra yatış işlemleriniz başlatılacaktır.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisinde Bölgesel Anestezi

Anestesizi ameliyat deneyiminizin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Anestezi ve Reanimasyon uzmanı ameliyat esnasında takibinize ve ameliyat öncesinde ameliyata uygunluğunuzdan, ameliyat esnasında takibinize ve ameliyat sonrası ağrı tedavisi dahil olmak üzere yatışınızın önemli bir kısmında görev almaktadır.

Genel Bakış

Ayak ve ayak bileği ameliyatı olacak hastaların büyük bir kısmında bölgesel anestezi yöntemleri etkili ve yeterli olmaktadır. Bölgesel anestezi uygulamalarında özel teknikler kullanılarak vücudun belirli bir bölgesindeki duyu hissi kısmi veya tamamen (geçici olarak) ortadan kaldırılır. Bölgesel anestezi teknikleri içerisinde spinal anestezi, epidural anestezi veya sinir blokları yer almaktadır.

Tipik olarak bölgesel anestezi uygulamaları öncesinde damar içinde verilen ilaçlar ile sakinleşmeniz ve uygulama esnasında daha rahat olmanız sağlanır. Bu duruma bağlı olarak ameliyatı unutmanız veya ameliyat olup-olamdığınızı hatırlamanız görülebilir. Bu tür bölgesel anestezi uygulamaları ile ameliyatın tercih edilme sebebi ameliyat sonrasında duymanız muhtemel ağrının daha etkili bir şekilde tedavi edilebilmesidir.

Bölgesel Anestezi Uygulaması

Damar yolu açılması

Herhangi bi işlem öncesinde ilk olarak damar yolunuz hazırlanır. Bu işlem yatışınız sonrasında serviste yapılabileceği gibi, ameliyathanede de yapılabilir.

Sedasyon uygulaması

Damar içinden verilecek ilaçlar ile sakinleşmeniz ve bölgesel anestezi uygulaması esnasında duyacağınız rahatsızlık hissinin azaltılması hedeflenir.

Bölgesel blok

Bel bölgenizden yapılacak ufak bir iğne üzerinden verilecek ilaç ile bacaklarınızdaki his kademeli olarak ortadan kalkacak ve ameliyatı ağrısız bir şekilde olmanız sağlanacaktır.

Monitorizasyon (Ameliyat esnasında takip)

Ameliyat esnasında kalp atışı, tansiyon, solunum gibi hayati bulgularınız sürekli olarak takip edilerek ameliyatı sorunsuz bir şekilde geçirdiğinizden emin olunur.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında anestezi ekibi sizi takip etmeye devam edecek ve anestezi etkilerini sorunsuz bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaklardır. Her ne kadar bölgesel anestezi ve sonrasında kullanılacak hasta kontrollü anestezi ve (PCA) yöntemleri ağrınızı azaltsa da, ameliyat sonrası günlerde ilave damar içinden veya ağızdan ağrı kesici ilaç kullanımı gerekli olabilir. Bu tedavilere rağmen özellikle ilk günlerde ağrı tamamen ortadan kalkmayabilir ancak bu durumda ağrının tolere edilebilir bir seviyeye indirilmesi amaçlanır.